22 lipca 2024

Intencje mszalne dla wierzących są niezwykle istotne. Często jednak wiele osób nie wie dokładnie, jak je przygotować, przez co można się spotkać z dezaprobatą księdza. Nie jest to jednak nic trudnego i dosłownie każdy jest w stanie je napisać. Czytając dalej dowiesz się, jak to zrobić.

Dlaczego intencje mszalne mają znaczenie?

Warto przywołać tutaj postać Jana Vianney, który porównał samotną modlitwę do źdźbła słomy, które nie da wiele płomienia, jednak duży stos przyniesie silny ogień, wznoszący się ku niebu. Pomoc w osiągnięciu danego celu jest ważne dla wiernych, co potwierdzają słowa Jezusa, który wychwalał zgodne prośby wiernych do Boga, zapewniając, że zostaną one spełnione.

Istnieje wiele miejsc, w których można składać swoje intencje mszalne i modlitewne. Chodzi na przykład o pogotowie modlitewne, pogotowie duchowe, skrzynkę na modlitwy itd. Internet z pewnością pozwoli Ci znaleźć odpowiednie informacje.

Jak napisać intencję? Odpowiedź jest oczywista – jak najbardziej prosto. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Bóg doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co jest w sercu danego człowieka, dlatego intencje pisane są dla ludzi, którzy pomogą zainteresowanemu w modlitwie. Zazwyczaj intencje są odczytywane w świątyni, zaraz obok dziesiątek innych intencji, przez co warto zadbać o to, by treści nie było zbyt wiele. Kiedy jednak mowa o skrzynkach modlitewnych – można sobie pozwolić na odrobinę więcej szczegółów. Co więcej, jedna intencja mszalna powinna dotyczyć jednej sprawy.

Warto wiedzieć, że nie powinieneś zawierać w swoich intencjach tego, kim dla Ciebie jest osoba, za którą wierni mają się modlić. Nie brzmi to zwyczajnie dobrze, kiedy ksiądz prosi o modlitwę za 'moją żonę Jadwigę’ – wprowadza to swego rodzaju dezorientację.

Przykładów intencji może być naprawdę sporo, ponieważ przecież sporo sytuacji w życiu sprawia, że człowiek czuje się bezsilny. Czasami intencja dotyczy ciężkiej choroby, czasami jest ona błogosławieństwem dla kogoś z okazji urodzin. Innym razem chodzi o wstawiennictwo Pana Boga podczas ważnych wydarzeń w przyszłości (egzaminy, operacja, przeprowadzka).

Być może pomogą Ci poniższe przykłady:

O szczęście dla Anastazji.

O błogosławieństwo Boże w dniu urodzin dla Jana.

O szybki powrót do zdrowia Janusza.

O dary Ducha Świętego i pomoc w nauce dla Marianny.

Za zmarłych z rodziny Kowalskich.

Modlitwa dziękczynna za 15 lat szczęśliwego małżeństwa Moniki i Borysa.

Za wstawiennictwo św. Rity z Cascii o rozwiązanie problemów Jakuba.