22 lipca 2024
Klątwa - bluźniercza sztuka i protesty przeciwko niej

Te wydarzenia przeszły do historii jako jeden z przykładów skutecznej mobilizacji katolickiej opinii publicznej w Polsce. Konflikt wywołała bluźniercza pseudosztuka „Klątwa”. Jako pierwsze zareagowało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej, które stanowczo sprzeciwiło się bluźnierstwom zawartym w „Klątwie” i zmobilizowało do działania tysiące katolików.

Skrajne bluźnierstwa na deskach polskich teatrów

Pseudosztuka została wyreżyserowana przez Olivera Frljicia. Pochodzący z Bośni i Hercegowiny reżyser nie krył się ze swoimi antykatolickimi poglądami, które obudował osobistymi, traumatycznymi doświadczeniami dzieciństwa w czasie wojny na Bałkanach. Doznał niemalże obsesji na punkcie nacjonalizmu, łącząc tę doktrynę z wpływami Kościoła katolickiego.

W jego „Klątwie” niemalże roiło się od bluźnierstw. Wiele redakcji oszczędzało swoim czytelnikom widoków z przedstawienia, nie publikując nawet zdjęć bądź fragmentów nagrań ze sceny. W tym kontekście nie może dziwić, że nastąpiła reakcja ze strony środowisk zrzeszających świeckich katolików Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej postanowiły zaprotestować przeciwko wystawianiu „Klątwy” w warszawskim „Teatrze Powszechnym”.  

W 80-minutowym znajdują się sceny profanacji Krzyża oraz obrażające świętego Jana Pawła II. Nie oszczędzono również zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wszystko to wystawiano w teatrze finansowanym z publicznych pieniędzy.

„Domagamy się natychmiastowego zdjęcia z repertuaru pseudo-sztuki „Klątwa” oraz wstrzymania finansowania teatru przez rząd do czasu wyjaśnienia sprawy pojawienia się tego bluźnierczego spektaklu na deskach państwowego Teatru i ukarania osób za to odpowiedzialnych” – napisali autorzy petycji dostępnej na protestuj.pl.

Interwencja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej

Petycja została skierowana do dyrektora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera – Pawła Łysaka oraz do warszawskiego Magistratu. To on bowiem łożył znaczne sumy na utrzymanie tej instytucji. Petycję skierowano również do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz ówczesnej premier Beaty Szydło. Podpisać mógł ją każdy za pośrednictwem portalu Protestuj.pl. Portal ten prowadzi Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej z Krakowa.

„Dołącz do nas i podpisz się pod petycją, dzięki czemu trafi ona drogą emailową do osób, które mogą zatrzymać seanse bluźnierstwa. Jesteśmy to winni nie tylko naszemu wielkiemu rodakowi, świętemu Janowi Pawłowi II, ale także naszym dzieciom i wnukom – to od nas zależy, czy będą żyły w Polsce opartej o etykę i moralność chrześcijańską, czy też w kraju skrajnie zdemoralizowanym, wyzutym z wszelkich wartości i autorytetów” – nawoływali autorzy petycji.


Tekst samej petycji „mówił” też o obrażaniu wartości i osób bliskich Polakom pod pretekstem wolności sztuki.

Domagam się natychmiastowego odwołania kolejnych przedstawień oraz wstrzymania finansowania Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera do czasu wyjaśnienia okoliczności sprowadzenia pseudo-sztuki „Klątwa” do Polski oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych. 

Petycję przeciwko wystawianiu „Klątwy” w Warszawie wysłało drogą internetową blisko 52 tys. osób. Organizatorzy akcji wyszli też na ulice: w Warszawie, Krakowie i Białymstoku zorganizowano wiece protestacyjne i wynagradzające modlitwy różańcowe, na które przychodziło po kilkaset osób. Oprócz tego, po decyzji o ponownym wystawieniu pseudosztuki w teatrze w Chorzowie, prowadzony przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej portal Protestuj.pl opublikował kolejną petycję pod nazwą „Stop bluźnierczej Klątwie w Chorzowie”. Podpisało i wysłało ją ponad 21 tys. osób.

Przeczytaj także: Sławomir Olejniczak o Instytucie i Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi